Жінкам

Як припинити бути зручною для всіх

yak prypynyty buty zruchnoiu dlia vsikh 1

Догоджати всім навколо, ставити потреби інших вище за власні, боятися виділятися з натовпу – така модель поведінки свідчить про прагнення бути “хорошою дівчинкою”.

За статистикою, яку я зібрала у своєму блозі, 80% сучасних жінок-українок відчувають потребу бути зручними для оточення через відчуття, що тільки такими їх любитимуть. Подібне переконання формується ще у дитинстві, коли батьки використовують образ “хорошої дівчинки”, щоб зробити дитину зручною для себе: слухняною, чемною, скромною, стриманою. Чи варто дивуватися, що у дорослому віці таке виховання втілюється у  нерозумінні своїх бажань, знеціненні власних потреб, невпевненості у собі?

У цій статті ви дізнаєтесь, як позбутися бажання всім догоджати та почати жити за власними правилами. 

Крок за кроком

Щоб навчитися казати “ні”, краще зрозуміти себе та перестати залежати від думки інших, треба опанувати декілька навичок. Вони допоможуть зробити перші кроки на шляху позбавлення синдрому “хорошої дівчинки”.  

  1. Визначтеся з цінностями, щоб знати свої орієнтири

Особисті життєві цінності – це фундаментальні внутрішні орієнтири, з огляду на які людина приймає рішення, формує оточення, шукає себе. Нижче наведена таблиця, що допоможе структурувати індивідуальну систему цінностей. Оберіть десять пунктів, найбільш співзвучних вашим інтересам, та впорядкуйте їх за пріоритетністю. 

2. Навчіться казати “ні”

Визначившись з індивідуальними цінностями, ви станете краще відчувати, чого насправді бажаєте, та які речі вас не цікавлять. Як наслідок, виникне необхідність казати “ні”. Робити це треба свідомо, зважуючи “за” і “проти” та чітко розуміючи, чому відхиляєте пропозицію. Також не варто проявляти агресію та виправдовуватися – це забирає багато енергії.  

Перш ніж застосувати нову навичку у реальній ситуації, потренуйтеся відмовляти самій собі перед дзеркалом. Придивіться до виразу обличчя, почуйте, як звучить голос – це допоможе ближче познайомитися із новим проявом вашого “Я”.   

yak prypynyty buty zruchnoiu dlia vsikh 3

Найважче буде відмовляти тим, хто звик до вашої послужливості. Будьте готові до того, що з кола спілкування зникнуть деякі люди. Утім, не засмучуйтеся: з вами залишаться ті, хто цінують вас по-справжньому.

Ситуація ускладнюється, якщо зміни в поведінці не приймають найближчі люди. У такому разі не варто поспішати: якщо відчуваєте, що не готові виходити з токсичних стосунків, то час ще не настав. Урешті, самопізнання та подолання комплексів може бути шляхом довжиною у життя. Поділитися переживаннями та здобути підтримку дозволяє ресурсний жіночий онлайн-простір “Дівоче коло”. Це місце сили, де жінки турбуються про себе, розвиваються, підтримують одна одну та діляться досвідом у теплій і безпечній атмосфері, де панує повне прийняття.

3. Слухайте себе 

Як правило, прагнення догоджати оточенню блокує відчуття власних потреб. Тому жінкам із комплексом “хорошої дівчинки” треба поступово вчитися чути себе. Щоб це реалізувати, найкраще почати з дрібниць. Частіше запитуйте себе: “Я хочу чай чи воду?”, “Я п’ю каву просто за компанію чи вона справді мені потрібна?”, “Який рушник взяти: синій чи зелений?” і т.п. 

Відповісти на питання “Чого я хочу?” буває складно всім. Не варто корити себе за невизначеність і нехтувати власним комфортом: Ви маєте право приділити вибору стільки часу, скільки вважаєте за потрібне. І перший час ви можете пів години обирати чай в магазині – це буде нормально.

4. Стежте за фізичним та емоційним станами

Звертайте увагу на те, що дає і забирає сили: як організм реагує на ту чи іншу їжу, які фізичні вправи приводять у тонус, що відчуваєте, коли засинаєте та прокидаєтеся. 

Щоденні спостереження можна записувати у зошит, щоб скласти повноцінне уявлення про свою систему саморегуляції. 

Стежити за фізичним та емоційним станами, щоб зрештою віднайти гармонію із собою, допомагає ресурсний жіночий щоденник – авторське видання, що робить процес самопізнання легким і цікавим.

yak prypynyty buty zruchnoiu dlia vsikh 4

Подолання страху

Жодна з описаних вище порад не принесе стійкого ефекту без глибинної роботи із внутрішнім болем. Жінка може навчитися виглядати сильною і незалежною, а в душі так і залишатися вразливою дівчинкою. Бажання бути зручною – це зазвичай про страх бути покинутою. Дитяче переконання, що тільки “хороші дівчата” заслуговують на любов і прийняття, проєктується на доросле життя, ускладнюючи стосунки із соціумом. 

Вміння слухати себе – безцінна навичка, необхідна для щастя та внутрішньої рівноваги.

 Універсального способу подолати глибинний страх не існує. Досягти гармонії можна завдяки індивідуальному підходу та ґрунтовному діалогу із собою. Знайти вірний шлях допомагають консультації психолога, медитації, аутотренінги тощо. 

Вміння слухати себе – безцінна навичка, необхідна для щастя та внутрішньої рівноваги. Не давайте страху і чужим думкам керувати вами. Повага до власних цінностей і потреб робить життя наповненим і цікавим. Вірте в себе, ставтеся до себе, як до найдорожчої людини у житті, – і все обов’язково вийде!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *