Батькам, Малюки (дошкільнята), Немовлята, Поведінка

Як привчити малюка до горщика без нервів та сліз

znimok ekrana 2023 10 26 204124

Привчання до горщика — один із найважливіших етапів у розвитку дитини. Але в батьків ця фаза дорослішання дитини часто викликає багато хвилювань та запитань: Як почати? Коли це робити? А що, якщо я не впораюсь? Окрім того, дехто з нас і сам має дещо викривлене ставлення до випорожнень: є чимало людей, які соромляться цієї теми і відчувають сильний дискомфорт, якщо їм доводиться сходити в туалет не вдома. Тому в цій статті ми розглянемо такі важливі моменти:

КОЛИ ПОЧИНАТИ привчати дитину до горщика?

ЯК це робити просто і без зайвих нервів?

ЯК поводитись, якщо малюк ігнорує горщик?

І як сформувати нормальне ставлення до природних процесів?

Коли починати знайомство дитини з горщиком

В такому делікатному питанні, як привчання до горщика, все дуже індивідуально. Одні малюки освоюють цю звичку раніше, інші “дозрівають” пізніше, і це абсолютно природно, адже кожна дитина розвивається у своєму темпі. Загалом, діти фізіологічно готові почати самостійно ходити на горщик у віці від 1,5 до 2,5 років, проте зациклюватися на даних цифрах не варто.

І хоча все індивідуально, все ж таки є влучні моменти, коли краще починати:

  • Більш комфортно привчати малюка до туалету в теплу пору року, оскільки за необхідності з нього можна буде легко зняти одяг і посадити на горщик. А якщо ви на вулиці і горщика поряд нема, легше знайти місце, де можна це зробити.
  • На початку краще садити дитину на горщик в ті моменти, коли передбачувано вона цього має хотіти, наприклад, після сну. Але памʼятати, що змушувати сідати чи тримати дитину на горщику довго – погана ідея. Тож спробувати після сну варто, але якщо не вийшло – не зациклюємось і не наполягаємо, а живемо життя далі.
  • І ще: буде дуже добре, якщо перше знайомство малюка з горщиком відбудеться, коли і він, і ви будете в гарному настрої і у звичній обстановці вдома. НЕ під час переїзду, хвороби чи будь-якої кризи.
full shot cute kid potty training 23 2149311276

А як зрозуміти, що дитина готова ходити на горщик? Якщо ви помічаєте, що підгузок дитини може регулярно залишатися сухим і чистим протягом кількох годин, то скоріш за все вона вже здатна контролювати своє сечовипускання. Ще малюк може почати виявляти інтерес до туалету або виразно демонструвати неприйняття брудних і мокрих підгузників.

Як правильно привчити дитину до горщика

Найперше і найважливіше, що слід засвоїти батькам, — це те, що даний процес має проходити спокійно. Не поспішайте, не хвилюйтеся і не тисніть на малюка.

Як привчати малюка до горщика без стресу:

  • Перш ніж приступити, слід підготуватися і створити комфортні умови. Придбайте оптимальний за розміром горщик.
  • Дитині має бути комфортно і зручно сидіти — поверхня сидіння має бути нехолодною та сухою. Поставте його в доступному місці, щоб малюку було зручно самостійно ним користуватись.
  • Не примушуйте, а спостерігайте. Звертайте увагу на певні сигнали тіла малюка і вчіть його їх розпізнавати. Наприклад, якщо дитина починає соватися на стільці, це може бути сигналом про необхідність покакати.
  • Малюки схильні копіювати поведінку батьків. Тому, щоб сформувати у дитини нормальне ставлення до процесів випорожнення, корисно, щоб дитина знала, що ви теж ходите в туалет, зокрема користуєтесь унітазом.
  • Якщо в малюка щось не виходить, не показуйте свого невдоволення. Також краще ніяк не реагуйте, якщо дитина випадково забруднилась або пукнула. Така поведінка допоможе зміцнити нормальне ставлення дитини до звичних процесів.
cute little girl at home 1157 14396

ВАЖЛИВО! Не нахваляйте дитину та не реагуйте надто радісно, коли у дитини вийшло сходити на горщик. Краще реагуйте спокійно, наче це звичайні події: покажіть, що ви помітили, що зробила дитина: “Ти сходив в туалет на горщик!”. Адже якщо наступного разу ви не продемонструєте такої берхливо-радісної реакції, а будете більш спокійними, дитина може подумати, що вона щось зробила не так. Чому мама не радіє, як минулого разу?...

Що робити, якщо дитина відмовляється ходити на горщик

Як бути, якщо дитина не охоче сідає на горщик і продовжує випорожнятися в памперс? Ось кілька порад:

  • Наберіться терпіння. Краще повернути назад підгузки, ніж змушувати дитину ходити на горщик і викликати негативні емоції. У вас є вдосталь часу аж до першого класу:) Тож встигнете! Будьте готові до “хвилеподібного” процесу: то краще, то гірше. Не дратуйтеся, не тисніть на дитину і не засмучуйтесь, якщо їй знадобиться трохи більше часу, щоб звикнути до горщика.
  • Памʼятайте, що надмірні нахваляння, винагорода чи подарунки за те, що дитина скористалась горщиком – непотрібні. Бо коли у дитини не вийде сходити в туалет на горщик, у неї буде додатковий стрес: “У мене не вийшло. Ще й маму засмутив!”. Окрім того, якщо ви “мотивуєте” дитину ходити на горщик за допомогою свого покращеного ставлення чи подарунків, ви демонструєте, що ходити на горщик – це якийсь особливо складний, неприємний процес, після якого має бути компенсація, тобто винагорода. Не робіть так. Реагуйте рівно і спокійно.
jekasha a5b6af5fa300 in the photo a parent is seen sitting on cfc6a581

 

  • Придбайте книжки про какашки, які розвеселять та зацікавлять дитину. Наприклад, "Чарівна книжка про какашки" і помічайте на вулиці, як ходять в туалет тваринки.
  • Поставте горщик так, щоб дитина сама могла ним скористатися і щоб їй було затишно. Іноді діти ходять в туалет (у підгузок), заховавшись за диван або штору – тоді горщик можна розмістити там.
  • Спробуйте перетворити процес на гру. Використовуйте яскраві та привабливі іграшки і висаджуйте їх на горщик, щоб зацікавити дитину і зробити цю звичку для неї трохи приємнішою.

Памʼятайте: СУПРОТИВ ДИТИНИ НЕ ПЕРЕМОГТИ ТИСКОМ! Якщо ви наполягатимете, буде лише гірше.

Тому ось ще кілька порад, якщо нічого з вищеперерахованих порад не допомагає:
  • Якщо ви помітили, що дитина боїться горщика, починає плакати і вередувати, коли його бачить, найкраще на кілька тижнів повернутися до підгузоків. У віці до двох років діти розвиваються досить швидко, і такої перерви буде достатньо, щоб малюк змінив своє ставлення до горщика. Коли час пройде, повторіть його знайомство з “дитячим туалетом”. Не наполягайте, обережно запропонуйте дитині сходити на горщик. Якщо ж вона навідріз відмовляється і капризує — знову зробіть перерву.
  • Якщо дитині боляче ходити в туалет, найкраще рішення – повернути підгузки, допоки ви разом з грамотними лікарями не вирішите фізіологічні питання.
  • Застосуйте метод казкотерапії вигадайте для дитини цікаву казку про героя, який також переживає хвилюючі пригоди з горщиком. В такій казці герой досліджує нові світи, знайомиться з горщиком, вчиться його використовувати та долає труднощі. Через таку історію малюк може легше зрозуміти, що ходити на горщик це нормально і по-дорослому, і що він може впоратись із цим так само добре, як казковий герой.

Якщо нічого не допомагає і ви вже тривалий час ніяк не можете “подружити” малюка з горщиком, зверніться по допомогу до дитячого психолога.

baby boy pulling on his diapers 53876 127311

Вирішальними чинниками у привчанні дитини до горщика є створення максимально комфортних умов, терпіння та добрий настрій. Адже це так важливо – ходити в туалет в стані розслабленості та комфорту. І дорослим, і дітям:)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *