Батькам, Жінкам, Майбутнім батькам, Чоловікам

Як не травмувати дитину власною агресією

yak ne travmuvaty dytynu vlasnoiu ahresiieiu 1

Більшість батьків хоча б раз дратувалися через погану поведінку дитини, і це цілком природно. Але інколи дорослий не витримує та переходить межу: може сильно накричати, шарпнути або навіть вдарити. Потім, як правило, приходить почуття провини та твердий намір більше не зриватися. Утім, буває так, що ситуація повторюється. Чому так відбувається і як опанувати власні емоції – далі у статті. 

Чому ви себе не контролюєте? 

Хороша новина полягає у тому, що керувати своєю злістю – можливо. Адже агресія –  це не емоція, а поведінка. Людина здатна обирати, як реагувати на подразник: вдарити, крикнути, образитися або, наприклад, плакати. Якщо ж вам складно впоратися із гнівом, причиною зазвичай є емоційне та фізичне виснаження. У момент, коли дитина вередує чи плаче, у вас просто немає ресурсів, щоб контролювати свою реакцію. 

Варто зауважити, що виснаження впливає не лише на батьківсько-дитячу взаємодію. Перевтома може стати причиною аутоагресії. У цьому стані людина несвідомо шкодить собі: споживає неякісну їжу, забуває турбуватися про тіло, не дозволяє собі відпочити тощо. Фіксувати подібні ситуації, вчитися турбуватися про себе на регулярній основі та вміти управляти своїми станами зручно у ресурсному жіночому щоденнику.

Що ж робити?

yak ne travmuvaty dytynu vlasnoiu ahresiieiu 4

Сили на спокійну взаємодію з дитиною з’являться тільки тоді, коли ви наведете лад у своєму повсякденні. Старайтеся щодня виділяти час на відпочинок і турботу про себе, не витрачайте останні сили на прибирання та готування, якщо ці заняття не приносять вам задоволення. Частіше робіть те, що вам справді подобається.

Проживайте емоції

Агресивна поведінка – не найкращий спосіб вивільнення емоцій. Адже що більше ви проявляєте агресію, то швидше формується відповідна звичка. У результаті потреба в агресії виникатиме все частіше.  

Проживайте кожну емоцію повноцінно. Плачте, якщо є потреба поплакати. Слухайте сумну музику, коли на серці смуток. Жалійте себе – не варто удавати сильну людину, коли ресурсу обмаль. Жінки можуть поділитися переживаннями та знайти підтримку в ресурсному онлайн-просторі для жінок “Дівоче коло”.

Попри стереотипи, плакати корисно як жінкам, так і чоловікам. Це екологічний спосіб відновити сили без шкоди собі чи оточенню. Зі сльозами виходять продукти розпаду кортизолу – гормону стресу. Завжди краще добре проплакатися, ніж пригнічувати емоції, щоб потім вибухнути агресією.

Як екологічно реагувати на погану поведінку дитини?

Насамперед треба усвідомити, що малеча ніколи не має на меті навмисно розізлити чи розчарувати вас. Це суперечить інстинктам, адже у природі батьки забезпечують виживання потомства. Ви дуже потрібні дитині принаймні до підліткового віку. Тому налаштовувати вас проти себе вона, певна річ, не хоче. 

Пам’ятайте: ваша агресія може травмувати дитину.

Аби не завдавати малечі болю та не витрачати сили на агресію, застосовуйте екологічні виховні підходи. 

  1. Виявляйте причини 

Факторів, що погіршують дитячу поведінку, буває безліч: втома, погане самопочуття, бажання спати, голод, фрустрація… Малеча може погано поводитися тому, що сумувала за вами весь день. Або через те, що бачить ваше роздратування та почувається недостатньо хорошою. Будьте уважними до дитини. Виявивши причину, ви спокійніше сприйматимете погану поведінку та зможете на неї впливати.

2. Виховуйте через гру

yak ne travmuvaty dytynu vlasnoiu ahresiieiu 3

Зробіть так, аби дитині було приємно слухатися. Наприклад, ви хочете, щоб вона не тікала від вас на вулиці. Запропонуйте погратися у маму-кицю та кошеня, які полюбляють триматися за лапки. Так, подібний підхід потребує фантазії та сил. Але, повірте, гра забере у вас значно менше ресурсу, ніж повчання та сварки. 

3. Підтримуйте та супроводжуйте

Не очікуйте від малечі усвідомленої поведінки – у неї ще незрілий мозок. Під час істерики дитина не розуміє, що з нею відбувається і як прийти до тями. У такі моменти необхідна підтримка дорослого. Онлайн-курс “Дитячі істерики та батьківська агресія” допоможе розібратися, як грамотно взаємодіяти з дитячими та власними емоціями. 

4. Будьте послідовними, але м’якими

Сказавши “Не можна”, намагайтеся твердо дотримуватися заборони – інакше ризикуєте втратити авторитет. Але, не дозволивши чогось, дитину важливо підтримати та пожаліти. Так ви допомагаєте їй приймати правила життя та адаптовуватися до життєвих реалій. У цьому й полягає суть гуманного виховання. 

Істерики, примхи та неслухняність – нормальні явища, притаманні абсолютно всім дітям. Батькам треба лише вміти правильно їх сприймати. Пам’ятайте: ваша агресія може травмувати дитину. Тому старайтеся керувати своєю поведінкою та підтримувати ресурсний стан.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *