Батькам, Підлітки, Школярі

Як уникнути негативних наслідків фізичного булінгу: поради батькам

person suffering from bullying 23 2149155390

Дитинство — пора радості, безтурботності та можливостей для розвитку. Проте, на жаль, не завжди і не в усіх це так. Безпеці дітей в наш час все частіше загрожує фізичний булінг, який викликає у них страх і тривогу.
Саме тому вкрай важливо звернути увагу на цю проблему та знайти способи її подолання. У статті мова піде про причини, ознаки та наслідки фізичного булінгу. Також батьки знайдуть у ній корисні поради та стратегії, щоб допомогти дитині протистояти проблемі.

Фізичний булінг: що, чому і як?

Фізичний булінг — досить поширене явище в сучасному суспільстві. Багато кому приносить задоволення принижувати інших. А коли знущання посилюються, вони можуть спровокувати відповідну агресію або навіть обернутися трагедією…
Що слід розуміти під цькуванням? Це не просто погрози або прагнення завдати тілесного ушкодження. Зазвичай булінг являє собою не один, а багато дрібних інцидентів, що відбуваються протягом тривалого часу.
Одного вичерпного визначення цьому явищу дати важко, проте його можна описати як “навмисне і цілеспрямоване прагнення заподіяти комусь неприємності та викликати в нього стрес”. А причиною стресу може бути як реальна ситуація, так і страх перед тим, що може статися.

Чому люди вдаються до знущань?

“За статистикою Національного центру з булінгу та домашнього насильства, близько 20% дітей стикаються з фізичними знущаннями в школі.”

“Серед опитаних 2 972 учнів із 21 школи в Ізраїлі, 65 відсотків із них скаржилися на те, що інші учні дають їм запотиличники, штовхають і знущаються з них.”

“Згідно з одним британським дослідженням, понад 40 відсотків самогубств серед підлітків, про які повідомлялося в місцевих ЗМІ, було скоєно через знущання”.

Це лише декілька прикладів “сухої” жахливої статистики. А якщо заглибитися в суть проблеми та уявити, скільки дітей і підлітків сьогодні страждає від насильства в школі, на душі стає зле. Чому ж це відбувається?

Однією з причин є негативний вплив оточення. "Підлітки з неблагополучних сімей часто просто копіюють поведінку своїх батьків, старших братів і сестер",— пише Джей Макгроу у книзі "Як поводитися з хуліганами". 

Також велику роль грає невпевненість у собі і неправильне виховання. Часом один або декілька підлітків в школі вирішують, що сила — найкращий спосіб розв'язати свої проблеми. Вони починають знущатися з інших, щоб завоювати собі популярність і самоствердитися. Однак вони не усвідомлюють, що причиною такої поведінки насправді є їхня невпевненість в собі.

medium shot girl screaming at colleague 23 2149583131

Хто найчастіше стає жертвою знущань?

Одинаки. Підлітки, які мають труднощі у спілкуванні, часто відокремлюються і стають легкою мішенню для знущань.
“Білі ворони”. Діти, які відрізняються від інших зовнішністю, національністю, релігійними переконаннями тощо — хулігану тільки дай привід насміхатися.
Невпевнені в собі. Булери завжди відчувають дітей, над якими можна знущатись, які не захищені і не розкажуть батькам. Такі діти і підлітки для них — легка мішень, оскільки вони не стануть давати відсіч.

sad and frightened little girl with bloodshot bruised eyes crying scared 155003 27668

Тому батькам дуже важливо усвідомлювати, що якщо у них з дітьми є емоційно близькі стосунки, дитина їм довіряє і ділиться емоціями і почуттями, то дуже малоймовірно, що вона стане жертвою цькування.

Як помітити фізичний булінг і як йому запобігти?

Обов'язково зверніть увагу на такі ознаки: 

  • Зміни в поведінці. Помітили, що дитина поводиться не так, як зазвичай? Вона сумує, дратується, вигадує причини, щоб не йти в школу? Є ймовірність, що це не вередливість, а ознака серйозних проблем з однолітками. 
  • Тілесні ушкодження. Якщо ви періодично помічаєте на тілі дитини синці, але вона пояснює це тим, що просто впала або забилась, це може бути ознакою фізичного насильства!
  • Прояви фізичної агресії до дитини. Якщо ви бачите, що хтось штовхає, кидає особисті речі або намагається заважати дитині, це, скоріш за все, фізичний булінг.
  • Зникнення особистих речей. Якщо у дитини зникають іграшки, одяг, гроші тощо, це також може бути ознакою булінгу.

Що робити, аби допомогти дітям?

Робота з подоланням булінгу полягає не в тому, щоб покарати кривдника, а в тому, щоб допомогти і агресору, і жертві.

Декілька порад для батьків:

  • Завжди будьте для дитини другом, якому вона може довіряти. Створіть вдома атмосферу любові і відкритості. Пообіцяйте дитині, що ви не будете її сварити, а завжди підтримаєте у важкій ситуації — і обов'язково дотримайтеся свого слова.
  • Навчіть дитину вирішувати конфлікти. Нехай вона знає, як реагувати на булінг, не провокуючи агресивні дії.
  • Вчіть дитину розвивати самоповагу. Коли діти впевнені в собі, вони легше протистоять булінгу.
mother and daughter holding hands 23 2148334892
  • Якщо ситуація не покращується, зверніться по допомогу до школи. Шукайте шляхи розв'язання проблеми разом із педагогами та адміністрацією. Покажіть їм докази булінгу, і вимагайте вжити заходів (заходи – це не покарання кривдника, а як мінімум робота шкільного психолога з кривдником).
  • Якщо ви добре знайомі з близькими друзями дитини, заохотьте їх стати "бандою", готовою у разі чого стати на захист один одного. Поодинці булінг подолати складно, а от коли за тебе стоять вірні товариші, ситуація змінюється. Проте це не є спонуканням до бійок — важливо просто показати кривдникам, що й проти них є сила.
  • Залучіть професіоналів. Якщо проблема загострюється, негайно зверніться до спеціалістів — психолога або соціального працівника. Вони можуть надати необхідну підтримку.

Фізичний булінг — питання дуже серйозне. Він може призводити до проблем зі здоров'ям: від синців і переломів до важких травм, а також посттравматичного стресового розладу, депресії, тривожності, проблем у навчанні. А дітям в школі має бути спокійно, цікаво і безпечно.

Тому дуже важливо вчасно і ефективно протидіяти фізичному булінгу. Будьте в курсі шкільного життя дитини, щодня спілкуйтеся з нею, цікавтеся її настроєм, вислуховуйте, підтримуйте і будьте завжди готові захистити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *