Батькам, Жінкам, Майбутнім батькам, Малюки (дошкільнята), Немовлята, Підлітки, Чоловікам, Школярі

Проблеми з харчуванням у дитини: як (не)варто діяти батькам

lazy

Дитина втратила апетит, відмовилася від багатьох продуктів, не їсть навіть те, що раніше любила? Зазвичай причина психологічна, а не фізіологічна. Найчастіше порушення харчової поведінки пов’язане з вихованням, а саме – з порушенням ієрархії в сімʼї. 

Батьки, які стикнулися з проблемами дитячого харчування, ймовірно, заплуталися у ролях: або надміру тиснули на дитину, або намагалися бути їй друзями. У цій статті ви зрозумієте, яких підходів у вихованні варто уникати, аби стосунки дитини з їжею були гармонійними. 

Дружба з дитиною

Деякі сучасні батьки, які страждали від жорсткого радянського виховання, бояться повторити помилки минулих поколінь. Тому зі своєю малечею вони намагаються підтримувати дружні стосунки. Зокрема, надто рано й часто дають дитині вибір і навіть готують наново по кілька страв, щоб дитині сподобалось і вона захотіла це зʼїсти. 

Але дружба – не той тип взаємодії, що має домінувати у стосунках дітей і дорослих. Якщо у питаннях харчування батьки сприймають малечу як рівну собі, вони врешті стають заручниками власної системи, забувають про свої потреби та втрачають авторитет.

lazy

А дитина відмовляється куштувати нові продукти та вимагає звузити її раціон до улюблених, але одноманітних (і не завжди корисних) страв. 

Аби уникнути описаних вище наслідків, батькам не варто:

  1. Постійно потурати дитячим бажанням.
  2. Готувати кілька страв на вибір, аби вгодити малечі. 
  3. Готувати окремо для дитини, якщо вам це не приносить задоволення. 
  4. Жертвувати особистим часом, аби більше встигати на кухні. 
Звісно, гастрономічні вподобання дитини не треба ігнорувати. Але батьки повинні самостійно вирішувати: яку саме їжу, де і коли подавати малечі. Контроль повноцінного та збалансованого раціону – це обов’язок дорослих, адже саме вони несуть відповідальність за здоров’я дитини.

Якщо під час прийому їжі дитина вередує чи влаштовує істерику, не варто впадати у відчай чи тиснути на дитину, змушуючи її зʼїсти запропоноване: для дошкільнят така поведінка вважається абсолютно нормальною. 

Якщо батьки чекають від дитини зміни поведінки, варто виховувати її власним прикладом.

Підтримуйте з малечею діалог і не забувайте проявляти емпатію: “Я бачу, що ти незадоволений, мій хороший. Мені шкода, що тобі не сподобалась вечеря. На жаль, нічого іншого зараз запропонувати не можу”.

Авторитарність

За умов здорової сімейної ієрархії батьки контролюють дитяче харчування, але враховують і поважають вподобання малечі. Якщо повністю відмовитися від останнього, є ризик прийти до батьківського авторитаризму, який також негативно впливає на харчову поведінку дитини. Опанувати навички гуманного виховання та здобути корисні знання щодо покращення харчової поведінки можна в онлайн-курсі про стосунки дитини з їжею

Памʼятайте, що їсти – це фізіологічна потреба. І якщо дитина здорова, то вона харчуватиметься нормально, допоки ми цей процес не зіпсуємо:) Тож аби не відбивати у дітей природне бажання їсти, зверніть увагу на такі рекомендації:

  1. Не спілкуйтесь з позиції сили, наприклад: “Я мама/тато, і я сама/сам вирішую, які страви тобі мають подобатися”. 
  2. Не змушуйте їсти. Ніколи.
  3. Не використовуйте їжу як покарання, наприклад: “Будеш погано поводитися – ніякого морозива”. 
  4. Не маніпулюйте і не тисніть: “Поки не доїси, гуляти не підемо”.

Інколи батьки вимагають від дитини бездоганних стосунків з їжею. Проте памʼятайте, що у кожного є свої гастрономічні вподобання і це дуже нормально: щось любити, а щось – ні. Окрім того, зверніть увагу і на свої стосунки з їжею, адже завдяки дії дзеркальних нейронів діти часто копіюють своїх батьків, зокрема це стосується харчової поведінки. 

lazy

Висновок тут очевидний: якщо батьки чекають від дитини зміни поведінки, варто виховувати її власним прикладом. 

Аби процес харчування приносив задоволення та не викликав відрази, батькам важливо навчити дитину відчувати свій організм і його потреби. Лише уникаючи крайнощів і підтримуючи здорову ієрархію, можна сформувати гармонійні стосунки малечі з їжею. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *