Жінкам, Майбутнім батькам, Чоловікам

Вагітність у воєнний час: щастя, страхи, критика близьких

vahitnist pid chas viiny 1 scaled

Війна змусила українські сім’ї поглянути на тему народження дитини з нових ракурсів. Для когось сумніви щодо батьківства стали гострішими. Декого спіткала думка про те, що “завтра” може не настати, тому “коли, як не зараз”. Врешті, коли навколо так багато нещасть, виникає глибинне бажання відновити рівновагу появою нового життя. 

Так чи інакше, в часи російсько-української війни на світ продовжують з’являтися діти – майбутні покоління нашої країни. Тому тема вагітності на тлі буремних подій стає як ніколи актуальною. 

Вагітність vs критика 

Сім’ї, які наважуються народжувати дітей під час війни, нерідко піддаються критиці. Найчастіше її жертвами стають майбутні мами. “Чим ти думала?”, “Навіщо тобі це зараз?”, – ці та інші “експертні” поради та претензії жінки часто чують на свою адресу. 

Як реагувати?

Коли це каже рідна людина чи друг, з яким хочеться підтримувати зв’язок, найкраще щиро озвучувати свої почуття, наприклад: “Мені боляче, коли ти так говориш. Зараз мені треба підтримка, а не критика. Я можу розраховувати на тебе?”. Озвучувати свої почуття може бути страшно, але саме таким способом близька для нас людина може найкраще нас зрозуміти й більше не ранити.

Якщо вас критикують малознайомі люди, далекі приятелі, неблизькі особи або ті близькі, які не сприймають ваших прохань не критикувати, – сміливо ігноруйте. Інколи доречна і груба відповідь, якщо співрозмовник зовсім позбавлений відчуття такту. Подбайте про себе, не бійтесь відстоювати себе і свою дитину.

Що робити, якщо до вагітності негативно ставиться майбутній батько?

vahitnist pid chas viiny 2

Таку реакцію часто можна пояснити зовсім не байдужістю чи жорсткістю, а навпаки – підвищеним почуттям відповідальності. Зазвичай чоловіки беруть на себе роль головної фінансової опори в сім‘ї. Вони прагнуть забезпечити дитину всім необхідним, дати їй найкраще, захистити. Логічно, що умовах війни та економічної кризи виникають сумніви: “Дитина народиться, а що далі? Я ж не зможу дати їй безпеку, належну фінансову підтримку і навіть хорошу освіту! А отже, я буду поганим татом”.

Щоб уникнути конфлікту, треба усвідомити: скоріш за все, чоловік приймає категоричну позицію не тому, що не хоче дитину, а через невпевненість у своїх батьківських можливостях. Дійти спільного рішення можна лише з прийняттям, розумінням емоцій партнера та взаємною підтримкою.

Поширені страхи майбутніх батьків

Навіть сім’ю, яка вирішила народжувати під час війни та вже чекає на поповнення, часто не полишають страхи й тривоги. Здебільшого вони базуються на усвідомленні, що дитина пізнає світ як небезпечне місце, що несе постійні загрози. Втім, із цього приводу батькам не варто хвилюватися: все, що потрібно малечі в перші роки життя, – бодай один дорослий, який завжди поруч.

Попри це, майбутніх мам все одно долають хвилювання: “Раптом доведеться їхати за кордон?”, “Що, як чоловіка не буде поряд?”, “А якщо в місті буде екстрена ситуація?”. 

Коли тривога довго не полишає:

  • Зверніться до спеціаліста. Психолог чи психотерапевт допоможе знизити рівень емоційної напруги та відновити ресурс.
  • Поговоріть із близькими. Але перед розмовою попередьте, що не шукаєте поради – вам просто треба, щоб хтось вислухав і підтримав. 
  • Віднайдіть внутрішнє відчуття безпеки. Воно дуже суб’єктивне. Для когось його джерелом є перебування в родинному колі, для інших – улюблена діяльність чи буденні справи. 
  • Проговорюйте емоції. Можна записувати тривожні думки у щоденник або розмовляти із собою вголос. Коли хвилювання озвучуються, ви ніби дозволяєте собі проживати, приймати та відпускати негативні почуття. Також чудово працюють медитації.
vahitnist pid chas viiny 3 — kopyya

Якщо батьки перебуватимуть у спокої та гармонії, вагітність і перші тижні життя дитини будуть щасливими та легкими. Подолати страхи та укріпити стосунки з партнером, уникнути післяпологової депресії та дати немовляті все необхідне допоможе курс для вагітних і пар при надії.  

Коли бажання стати татом і мамою сильніше за страх, навіть війна – не завада новому життю. Якими б не були часи, дитина буде щасливою, якщо у неї будуть турботливі та щасливі батьки. Тож наповнюйте сімейні будні любов’ю та пам’ятайте: у темні часи народжуються світлі люди.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *