Тисячам українських підлітків доводиться адаптуватися в інших країнах через війну. Жити в умовах вимушеного переїзду буває складно: раптові зміни й думки про покинутий дім не дають зосередитися на навчанні, розпланувати майбутнє та наважитися на нові знайомства.
Де знайти сили та сміливість, щоб рухатися далі? Звісно, всередині себе: крок за кроком відновлюватись та будувати життя далі. А допоможуть у цьому нижчеописані поради.
Як планувати майбутнє?
Якщо ви переїхали до іншої країни й не знаєте, як далі складатиметься ваше життя, у вас завжди є варіант: планувати майбутнє попри невизначеність. І це не так страшно та безцільно, як може здатися на перший погляд.
Пропишіть декілька сценаріїв – це допоможе розслабитися й знизити страх перед довгостроковими перспективами. Уявіть, якими шляхами можуть розвиватися події далі, і сформуйте план на кожен варіант. Наприклад, можна прописати такі версії:
- Якщо я залишуся тут.
- Якщо переїду до іншої країни.
- Якщо повернуся до України.
З декількома планами майбутнє вже не здаватиметься таким невизначеним, а у вас з’явиться мотивація рухатися вперед. Якщо ви боїтеся конкретних ситуацій, що можуть статися (не закінчите школу, не зможете завести друзів тощо), детально уявіть ці
обставини та продумайте, як будете діяти. Це можна зробити самостійно або з психологом.
Як зібратися та зосередитися?
Після переїзду ви могли помітити, що вчитися стало складніше. Воно й не дивно: зараз ваші думки зайняті війною, спогадами про дім, враженнями від нової країни. Тож не засмучуйтеся, якщо успіхи у навчанні знизилися. Уникайте повної бездіяльності, але не вимагайте від себе багато. Якщо батьки чекають від вас високих оцінок, поясніть їм, що зараз ви стараєтеся звикнути до нового життя, і на це потрібен час. Озвучуйте свої переживання та емоції – дорослим треба їх чути.
Дієвий спосіб, що допоможе зібратися
Створюйте письмовий план на кожен день. Він може складатися з найлегших задач, як-от почистити зуби чи прочитати одну сторінку книги. Зробивши справу, викреслюйте її зі списку – цей простий ритуал “викреслення зробленого” розслабляє та підіймає самооцінку, а разом з нею – і настрій.
Якими б не були обставини, пам’ятайте, що ви не одні.
Не навантажуйте себе надміру: ви плануєте день, аби підвищити мотивацію. Річ у тім, що з кожною викресленою задачею ви переконуєте власний мозок у його продуктивності та отримуєте задоволення від зробленої справи. Так навіть найпростіший щоденний план закріплює звичку виконувати задачі. Тому, коли ви поставите перед собою складнішу ціль (наприклад, прочитати десять сторінок книги), мозок без проблем її виконає. Пам’ятайте: маленькі цілі повертають у реальність, а їхнє планування – структурує мислення.
Як подолати страх нових знайомств?
У сучасному суспільстві панує стереотип, що “класна” людина має легко спілкуватися, швидко заводити друзів і бути душею компанії. Насправді багатьом людям, особливо підліткам, некомфортно знайомитися, просто декому краще вдається приховувати хвилювання. І лише одиниці справді люблять спілкуватися з новими людьми.
Тому, якщо вам складно даються знайомства, знайте, що соромитися – це нормально. Згодом ви зможете подолати це та обов’язково знайдете своїх людей.
Чому спілкування викликає страх?
Подолати хвилювання перед новими знайомствами допомагає і розуміння природи свого страху. Насправді він аж ніяк не пов’язаний із недоліками, ненормальністю чи невмінням комунікувати, як нерідко вважають тінейджери. Страх повʼязаний з самооцінкою, а однією з ознак підліткового віку є нестабільна самооцінка. Вона викликана тим, що ваше тіло трансформується, і від цього постійно здається, що з вами щось не так. До фізичного аспекту підключаються особистісні пошуки: “Який я?”, “Що я люблю?”, “Ким хочу бути?” тощо. Тобто, у підлітковому віці відбувається всебічне пізнання себе – нового, дорослого, суперечливого.
При знайомстві з новою людиною вам хочеться розповісти про себе якомога більше, щоб зацікавити співрозмовника. А оскільки ви ще недостатньо добре знаєте себе через особливості віку, вам складно сказати щось конкретне. Від цього виникає ніяковість і, як наслідок, страх подальших знайомств.
Аби розслабитися, пам’ятайте, що людина, яка стоїть перед вами, найімовірніше, також відчуває дискомфорт. Коли ви усвідомите, що співрозмовнику характерні ті ж переживання, що і вам, – розкритися стане легше.
Також не забувайте про те, що ви з України, і цей факт пробуджує до вас додатковий інтерес в очах іноземців. Адже сьогодні весь цивілізований світ вважає, що бути українцем – це сміливо, унікально та особливо.
Якими б не були обставини, пам’ятайте, що ви не одні. Скрізь є однолітки, яким близькі ваші переживання, та дорослі, які готові підтримати. Вірте в себе, сміливо йдіть уперед, і ваші зусилля обов’язково дадуть результат!