Батькам, Жінкам, Малюки (дошкільнята), Немовлята, Чоловікам, Школярі

Як організувати ранок з дитиною без постійних нагадувань і конфліктів

yak orhanizuvaty ranok bez konfliktiv scaled

Крики, сварки, підганяння і мільйон нагадувань вранці. Знайома ситуація? У цій статті ви дізнаєтесь, як розпочати день з дитиною без конфліктів.

Щоб збори пройшли швидко і всі залишилися в хорошому настрої, – пам’ятайте:

1. Не очікуйте слухняності

Як часто ви бачили, щоб дитина взулася одразу після слів “іди взувайся”? Майже ніколи. Не варто очікувати, що вона слухатиметься вас за замовчуванням, просто тому, що ви – дорослий. Сучасні діти, які здебільшого виховуються без фізичних покарань, морального пресингу та пригнічення особистості, зазвичай потребують більшого, ніж просто нагадування. Тож якщо батьки не очікують миттєвої реакції, то і зриватися немає приводу: ми одразу готові до того, що це може не спрацювати.

2. Не поспішайте підганяти

Чи помічали ви: що частіше говориш “швидше”, то повільнішою стає дитина? Як через стрес, який дитина відчуває після чергового зауваження. Вона наче перестає вас чути й починає нервуватися. Окрім того, коли ми підганяємо дитину, вона часто знаходиться «у своєму світі»: мріє, фантазує, думає. А ми, намагаючись пришвидшити процес, різко і часто жорстко її з цього світу «вириваємо», тим самим гальмуючи розвиток. Адже фантазувати і літати у власних думках — це важлива складова розвитку дітей та підлітків. Варто визнати: якщо підганяння не працюють, а ще й несуть шкоду, їх краще прибрати. Адже цербер, який постійно тисне на дитину, – не найкраща роль для батьків.

3. Передавайте відповідальність

Чи помічали ви: що частіше говориш “швидше”, то повільнішою стає дитина? Вона перестає вас чути й починає нервуватися. Варто визнати: якщо підганяння не працюють, їх варто просто прибрати. Адже цербер, який постійно тисне на дитину, – не найкраща роль для батьків.

Постійний батьківський контроль – справжня “ведмежа послуга”. Приблизно з пʼяти років треба починати поступово передавати малечі відповідальність, щоб у дорослому житті їй було комфортніше. Вона має сама зрозуміти: якщо не зробила чогось вчасно – запізнилася. Це причинно-наслідкові звʼязки, які дитина має усвідомити завдяки життєвим урокам, а не через покарання і критику батьків. Ваше завдання – супроводжувати цей процес і допомагати зробити висновки, а не брати на себе роль тих, хто карає.

yak orhanizuvaty ranok bez konfliktiv 1

4. Без покарань і нагород

Зараз дуже популярні рідні мотиваційні дошки і зошити, які, як обіцяють продавці, допоможуть зробити дитину слухнянішою. Проте давайте подивимось трішки далі: якщо ми скрізь впроваджуватимемо систему нагород і покарань, у дитини завжди виникатиме питання: що я отримаю натомість? Не відбивайте у дитини природне бажання їсти, одягатися, навчатися. Це звичайні справи, які необхідні в побутовому житті. Тож завдання батьків – створити такі умови, щоб дитина могла ставати самостійнішою, та структурувати розпорядок дня.

Що з цим робити у дітей різного віку:

Як бути з дошкільнятами?

З маленькими дітьми все робіть через гру. Наприклад:

  • Чистимо зуби. Придбайте набір дитячих паст із різними смаками й запропонуйте малечі вгадати, яка паста в неї на щітці цього разу.
  • Одягаємося. Влаштуйте веселе змагання: наприклад, хто швидше одягне штани.
  • Йдемо на прогулянку. Пофантазуйте разом із дитиною, як погодуєте пташечок, коли вийдете з дому, та які інші цікаві справи чекають на вулиці.

Тобто ви маєте зацікавити дитину. Треба подати ситуацію так, щоб малеча сама захотіла зробити те, чого від неї очікують.

yak orhanizuvaty ranok bez konfliktiv 22

Як бути з молодшими школярами?

Цікавими способами організувати ранок школяра будуть будильники-нагадування або тематичні плакати. Важливо в організації ранку з дітьми проявляти креативність.

Наприклад, це може бути аркуш, поділений на фрагменти за кожною ранковою справою. Коли дитина одяглася, вона приліплює на липучку або скотч відповідний фрагмент і бачить, що справа зроблена. Така ігрова форма робить збори легшими й веселішими, а також розвиває творчі здібності малечі. Якщо дитина любить музику, можна поекспериментувати з будильниками: поставити на кожну ранкову справу одну з улюблених мелодій. Або записати разом веселі аудіонагадування.

Як бути з підлітками?

Що старшою стає дитина, то меншими повинні бути контроль та відповідальність батьків. Підлітку вже нічого не нагадують. Батьки можуть лише запропонувати допомогу, щоб дитині було зручніше керувати своїм часом. Тож коли у підлітка класний настрій і він налаштований на розмову, поцікавтеся, як він хотів би організувати свій ранок, і чи потрібна йому допомога.

Ідеальний ранок дитини починається з мудрої поведінки батьків. Головне – залишити на збори вдосталь часу + уникати підганянь та не критикувати. Застосовуйте вищезгадані поради, і ваші сімейні стосунки наповняться спокоєм та взаєморозумінням.

Звісно, щоб зберігати рівновагу кожного ранку, батькам потрібен чималий ресурс. Відновіть сили та отримайте більше практичних навичок зі взаємодії з дітьми на тренінгу “Як виховати щасливу та реалізовану особистість і не з’їхати з глузду”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *