Крики, сварки, підганяння і мільйон нагадувань вранці. Знайома ситуація? У цій статті ви дізнаєтесь, як розпочати день з дитиною без конфліктів.
Щоб збори пройшли швидко і всі залишилися в хорошому настрої, – пам’ятайте:
1. Не очікуйте слухняності
Як часто ви бачили, щоб дитина взулася одразу після слів “іди взувайся”? Майже ніколи. Не варто очікувати, що вона слухатиметься вас за замовчуванням, просто тому, що ви – дорослий. Сучасні діти, які здебільшого виховуються без фізичних покарань, морального пресингу та пригнічення особистості, зазвичай потребують більшого, ніж просто нагадування. Тож якщо батьки не очікують миттєвої реакції, то і зриватися немає приводу: ми одразу готові до того, що це може не спрацювати.
2. Не поспішайте підганяти
Чи помічали ви: що частіше говориш “швидше”, то повільнішою стає дитина? Як через стрес, який дитина відчуває після чергового зауваження. Вона наче перестає вас чути й починає нервуватися. Окрім того, коли ми підганяємо дитину, вона часто знаходиться «у своєму світі»: мріє, фантазує, думає. А ми, намагаючись пришвидшити процес, різко і часто жорстко її з цього світу «вириваємо», тим самим гальмуючи розвиток. Адже фантазувати і літати у власних думках — це важлива складова розвитку дітей та підлітків. Варто визнати: якщо підганяння не працюють, а ще й несуть шкоду, їх краще прибрати. Адже цербер, який постійно тисне на дитину, – не найкраща роль для батьків.
3. Передавайте відповідальність
Чи помічали ви: що частіше говориш “швидше”, то повільнішою стає дитина? Вона перестає вас чути й починає нервуватися. Варто визнати: якщо підганяння не працюють, їх варто просто прибрати. Адже цербер, який постійно тисне на дитину, – не найкраща роль для батьків.
Постійний батьківський контроль – справжня “ведмежа послуга”. Приблизно з пʼяти років треба починати поступово передавати малечі відповідальність, щоб у дорослому житті їй було комфортніше. Вона має сама зрозуміти: якщо не зробила чогось вчасно – запізнилася. Це причинно-наслідкові звʼязки, які дитина має усвідомити завдяки життєвим урокам, а не через покарання і критику батьків. Ваше завдання – супроводжувати цей процес і допомагати зробити висновки, а не брати на себе роль тих, хто карає.
4. Без покарань і нагород
Зараз дуже популярні рідні мотиваційні дошки і зошити, які, як обіцяють продавці, допоможуть зробити дитину слухнянішою. Проте давайте подивимось трішки далі: якщо ми скрізь впроваджуватимемо систему нагород і покарань, у дитини завжди виникатиме питання: що я отримаю натомість? Не відбивайте у дитини природне бажання їсти, одягатися, навчатися. Це звичайні справи, які необхідні в побутовому житті. Тож завдання батьків – створити такі умови, щоб дитина могла ставати самостійнішою, та структурувати розпорядок дня.
Що з цим робити у дітей різного віку:
Як бути з дошкільнятами?
З маленькими дітьми все робіть через гру. Наприклад:
- Чистимо зуби. Придбайте набір дитячих паст із різними смаками й запропонуйте малечі вгадати, яка паста в неї на щітці цього разу.
- Одягаємося. Влаштуйте веселе змагання: наприклад, хто швидше одягне штани.
- Йдемо на прогулянку. Пофантазуйте разом із дитиною, як погодуєте пташечок, коли вийдете з дому, та які інші цікаві справи чекають на вулиці.
Тобто ви маєте зацікавити дитину. Треба подати ситуацію так, щоб малеча сама захотіла зробити те, чого від неї очікують.
Як бути з молодшими школярами?
Цікавими способами організувати ранок школяра будуть будильники-нагадування або тематичні плакати. Важливо в організації ранку з дітьми проявляти креативність.
Наприклад, це може бути аркуш, поділений на фрагменти за кожною ранковою справою. Коли дитина одяглася, вона приліплює на липучку або скотч відповідний фрагмент і бачить, що справа зроблена. Така ігрова форма робить збори легшими й веселішими, а також розвиває творчі здібності малечі. Якщо дитина любить музику, можна поекспериментувати з будильниками: поставити на кожну ранкову справу одну з улюблених мелодій. Або записати разом веселі аудіонагадування.
Як бути з підлітками?
Що старшою стає дитина, то меншими повинні бути контроль та відповідальність батьків. Підлітку вже нічого не нагадують. Батьки можуть лише запропонувати допомогу, щоб дитині було зручніше керувати своїм часом. Тож коли у підлітка класний настрій і він налаштований на розмову, поцікавтеся, як він хотів би організувати свій ранок, і чи потрібна йому допомога.
Ідеальний ранок дитини починається з мудрої поведінки батьків. Головне – залишити на збори вдосталь часу + уникати підганянь та не критикувати. Застосовуйте вищезгадані поради, і ваші сімейні стосунки наповняться спокоєм та взаєморозумінням.
Звісно, щоб зберігати рівновагу кожного ранку, батькам потрібен чималий ресурс. Відновіть сили та отримайте більше практичних навичок зі взаємодії з дітьми на тренінгу “Як виховати щасливу та реалізовану особистість і не з’їхати з глузду”.