Батькам, Жінкам, Майбутнім батькам, Чоловікам

Адаптація старшої дитини до народження молодшої

pregnant

Дуже часто дії батьків, спрямовані на покращення умов життя молодшої дитини, можуть мати зворотній психологічний ефект. Давайте розбиратися, як допомогти старшій дитині відчути щастя від народження брата чи сестри. Зазвичай «підготовка» старшої дитини полягає у розповідях на зразок: “У мами в животику знаходиться братик/сестричка, і зовсім скоро він народиться і ощасливить нас всіх, а особливо тебе, адже ви будете разом гратися! А ще.. Мамі тепер буде складно, тому їй дуже знадобиться твоя допомога. Ти тепер дорослий, без тебе ми не впораємось”. Однак сформувати прекрасні стосунки між дітьми різного віку можливо. Головне — правильно підготувати старшу дитину до народження молодшої.

Правило 1. По максимуму залишіть все, як є. Не потрібно робити зайвих змін у житті старшого через народження молодшого. Добре подумайте, перш ніж щось вирішувати. Пам’ятайте, що найперша потреба дитини – потреба у вас.

Правило 2. Всі необхідні зміни у житті старшого повинні відбутися ДО народження молодшого. А в ідеалі – до вагітності. Так у нього не буде приводу звинувачувати в усіх своїх бідах «конкурента». А для того, щоб ці зміни були приємними, вони мають відбуватися у супроводі люблячого дорослого. Тобто переселяти тата з старшим сином в окрему кімнату треба не тоді, коли Ви їдете у пологовий, а хоча б на декілька місяців раніше.

Правило 3. Важливо, щоб менший не був у вас на руках, коли старший його вперше побачить. Нехай спершу він адаптується до появи брата/сестри, а вже потім до того, що він забирає мамину увагу.

Правило 4. Підготуйте та сховайте подарунки для старшого. Адже родичі і друзі будуть вітати вас з народженням другої дитини, будуть приносити подарунки меншому, а старший відчуватиме себе «за бортом».

Правило 5. Не потрібно акцентувати увагу на тому, що певні правила з‘явились через меншого. Наприклад: «Грайся тихо, бо Маша спить», а «Зараз ми пограємось у цікаву гру, де треба говорити тільки пошепки».

Правило 6. Спробуйте «сватати» дітей одне одному. Розповідайте старшому, як його любить менший, як радіє його присутності, як посміхається, коли чує його голос. Так ви поступово сформуєте класні стосунки між ними.

Правило 7. Не осмикуйте старшого через кожен рух, а вчіть, як потрібно. Замість «Не говори так голосно, не махай так руками, не гладь його так сильно…», кажіть «Ти його гладиш, тобі подобається? А давай спробуємо ніжніше, ось так.. Бачиш, як йому подобається, коли ти гладиш йому спинку».

Правило 8. Знаходьте час, щоб побути наодинці зі старшою дитиною. Важливо, щоб цей час був тільки для вас із старшою дитиною і вона відчувала, що ваша увага повністю належить їй.

Правило 9. Давайте любов з надлишком. Наповнюйте старшого «наперед», щоб йому вистачало вашої любові на той час, поки він буде без вашої уваги. Будьте занадто турботливими, старшому це зараз дуже потрібно.

Правило 10. По можливості не переводьте старшого в окрему кімнату/ліжко. Часто від батьків можна почути: «я перевела його в окрему кімнату для його ж блага, щоб він висипався». Хоча дитина мріяла б не висипатися, лиш би бути поруч з батьками, як і раніше.

Зазвичай діти змушені змиритися і спати окремо. І хоча нам здається, що все супер, зазвичай діти просто від безвиході «закриваються в собі». Мозок розуміє, що його власнику занадто боляче це переживати і встановлює захисти. Таким чином почуття дитини «притуплюються» і вона вже не відчуває потреби у вас. Але це має певні наслідки.

Тривожні дзвіночки, які можуть говорити про те, що старшому занадто складно переживати цей період і йому треба допомога:

  • Нетримання сечі (вночі або вдень).
  • Поява страхів (темноти, собак, шуму і т.д).
  • Дитина стала байдужою, наче її абсолютно не непокоїть поява меншого.
  • Почала гризти нігті / смоктати палець / мастурбувати / обсмоктувати одяг і т.д.

Не опускайте руки у разі появи будь-якого з цих симптомів, адже все можна виправити. Якщо потрібна допомога, подібні питання вирішуються на індивідуальних консультаціях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *